June 11th, 2023
  Percent Symbols - Best Percentage Growth or Interest Rate

  Różnica pomiędzy oprocentowaniem nominalnym a realnym

  Aby wybrać odpowiedni kredyt, należy zapoznać się z większą ilością ofert oraz skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Niestety tylko w reklamach kredyty prezentują się niezwykle atrakcyjnie, a to z prostego względu. Reklama przedstawia najbardziej atrakcyjne aspekty danej oferty, niewiele mówiąc o prawdziwych i realnych kosztach otrzymania i spłacania kredytu. Dlatego też każdy, kto stara się o kredyt, musi zapoznać się z dwoma pojęciami, którymi są: oprocentowanie nominalne oraz oprocentowanie realne.

  Oba te oprocentowania są bardzo istotne dla przedstawianych ofert, ponieważ nie każda oferta wybrana na podstawie oprocentowania nominalnego będzie dla nas korzystna. Jednak jako klient, który ponosi koszty przyznania i spłaty kredytu, konieczna jest dla nas znajomość oprocentowania realnego. Zatem warto poznać dokładną definicją obu oprocentowań, aby nie być rozczarowanym. Oprocentowanie nominalne jest oprocentowaniem naliczanym od kapitału, jaki udziela w kredycie bank. Nazywane bywa także stopą procentową, czyli odsetkami naliczanymi od kredytu, jakie będzie musiał zwrócić klient w danym okresie rozliczeniowym. Zupełnie inaczej przedstawia się oprocentowanie realne, które jest rzeczywistym kosztem, jaki ponosi się przy zaciągnięciu kredytu. Oprocentowanie to uwzględnia wszystkie składniki, jakie wchodzą w skład kredytu. Zatem będą tu wliczone wszystkie dodatkowe opłaty, wśród których jest oprocentowanie nominalne, prowizja banku, opłata za rozpatrzenie wniosku, odsetki oraz ubezpieczenie. Dzięki wliczeniu tych wszystkich kosztów dodatkowych można ocenić czy dany kredyt jest opłacalny. Niestety banki niechętnie podają to oprocentowanie realne, ponieważ nie mają do tego obowiązku narzuconego przez prawo. Jedynie w przypadku kredytów gotówkowych banki podają od razu oprocentowanie realne, jak również są pewne sytuacje, gdy bank musi informować o tym, ale są to bardzo sporadyczne przypadki. Każdy klient, który chce wziąć kredyt w banku, musi porównywać oferty na podstawie takiego oprocentowania realnego. Trzeba zatem bardzo dokładnie czytać oferty, w których bank ma obowiązek podania takich wyliczonych całkowitych kosztów związanych z udzieleniem i spłatą kredytu.

  Porównując oferty kredytów, trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na wartość oprocentowania realnego, jak również należy mieć świadomość, że w reklamach jest głównie podawane oprocentowanie nominalne, niewiele mówiące o całkowitym koszcie kredytu. Dzięki dokładnemu porównywaniu tych wartości można uniknąć naciągnięcia na dodatkowe koszty przez bank. Warto zatem zapoznać się z tym zagadnieniem oraz sprawdzać wszystkie budzące wątpliwości informacje w wiarygodnych źródłach.

  Najtańszy kredyt gotówkowy

  Kredyt stanie się dostępniejszy!

  Leave a comment