June 11th, 2023
  refinansowanie kredytu

  Restrukturyzacja kredytu – co to takiego?

  Problem ze spłatą kredytu może przytrafić się każdemu, tym bardziej jeśli jego spłata jest rozłożona na 20-30 lat. Takie długie kredytowanie pozwala uzyskać niską wysokość raty, ale nie zawsze tak musi być. Gdy zmieni się wskaźnik Wibor na wyższy, wtedy różnica w wysokości raty może być dość duża. Dlatego też warto już teraz zapoznać się ze sposobami na rozwiązanie problemów ze spłatą kredytu.

  W przypadku utraty płynności finansowej podczas spłaty kredytu, warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak restrukturyzacja kredytu. Mianem tym określa się wszelkie zmiany w umowie kredytowej, dzięki którym dalsza spłata kredytu staje się możliwa dla klienta. Najczęściej restrukturyzacja jest stosowana w przypadku, gdy dojdzie do utraty pracy oraz choroby, uniemożliwiającej zarobkowanie. Wtedy to w ramach restrukturyzacji kredytu bank może nam zaproponować udzielenie nowego kredytu na konsolidację pierwszego, sprzedaż zabezpieczenia kredytu (po jego sprzedaży spłacany jest dług), w bardzo rzadkich przypadkach banki realizują także redukcję zadłużenia. Te ostatnie rozwiązanie jest stosowane w naprawdę nielicznych przypadkach i tylko wtedy, gdy bank wie, że nie uda mu się odzyskać całości zadłużenia. Redukcja polega na tym, że umarzane są odsetki od reszty kredytu, ale dzieje się tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zdobycia środków na spłatę tego zadłużenia. Oczywiście od umorzonych odsetek należy odprowadzić podatek, ponieważ polskie prawo taką sytuację traktuje jako wzbogacenie, a od niego odprowadza się podatek.

  Współpraca z bankiem podczas utraty płynności finansowej jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu można uniknąć potraktowania jak typowego dłużnika. Pamiętać także należy o tym, że bank wcale nie ma obowiązku egzekwować swoich należności w postępowaniu sądowym, ponieważ banki w Polsce mają prawo sygnować swoje dokumenty klauzulą wykonalności, co oznacza, że wystawienie takiego dokumentu jest równoznaczne z rozpoczęciem procedury windykacyjnej.

  Problemy ze spłatą kredytu i jak sobie z nimi poradzić

  ING Kredyt obrotowy

  Leave a comment