February 5th, 2023
  problemy ze spłatą kredytu

  Problemy ze spłatą kredytu i jak sobie z nimi poradzić

  Kredyt gotówkowy lub hipoteczny to zobowiązanie, które podejmuje się na dłuższy okres czasu. Czasami jest to zobowiązanie, które będzie nas obowiązywało przez nawet 20-25 lat, dlatego czasami warto zastanowić się, czy faktycznie tak długi okres spłaty to dobre rozwiązanie.

  Aby rata była niska, a kredyt możliwy do spłaty, często klienci banków decydują się na długi okres spłaty. Ma to swoje zalety, ale również wady, o których nie zawsze pamiętamy. Przede wszystkim, gdy bierzemy kredyt na 20 lat, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przewidzieć tego, czy nadal nasza sytuacja finansowa  będzie nam pozwalała go spłacić. W obecnej chwili oprocentowanie kredytów jest stosunkowo korzystne, ponieważ niskie stawki Wibor pozwalają na oferowanie przez banki korzystnych ofert kredytowych. Niestety stawka ta nie będzie zawsze na tym samym poziomie i ma ona to do siebie, że często się zmienia. Dlatego też trzeba mieć świadomość tego, że za kilka lat będzie ona wyższa, co przełoży się na wysokość raty kredytu. W efekcie tego trzeba liczyć się z tym, że rata takiego kredytu będzie wyższa, nawet o kilkaset złotych. Aby się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami, dobrze jest posiadać oszczędności. Warto mieć ich trochę więcej na wypadek, gdyby doszło do trudności w regularnym spłacaniu kredytu. Oczywiście z bankiem podpisuje się specjalną umowę na ubezpieczenie od spłaty kredytu np. na wypadek utraty pracy lub wystąpienie choroby, ale nie zawsze takie ubezpieczenie jest wystarczające. Wtedy też zaległe raty można pokrywać z oszczędności i jednocześnie renegocjować z bankiem warunki umowy. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, jakie nie zaszkodzi osobie mającej problem z płynnością finansową. Negocjując ponownie z bankiem warunki kredytowania, można prosić o np. wydłużenie okresu spłaty kredytu, dzięki czemu wysokość miesięcznej raty się obniży. Przede wszystkim, gdy pojawią się problemy ze spłatą kredytu, nie można przed bankiem udawać, że wszystko jest w porządku. Należy umówić się od razu na spotkanie z doradcą i przedstawić swoją obecną sytuację, aby ona się jeszcze nie pogorszyła. Trzeba pamiętać, że bank jest instytucją zainteresowaną odzyskaniem swoich pieniędzy, dlatego też bardziej bankom opłaca się dostawać niższe raty regularnie, niż prowadzić egzekucję komorniczą wobec swoich klientów. W przypadku, gdy nie będziemy współpracować z bankiem w trudnej sytuacji, niewątpliwie bardzo szybko trafimy na listę dłużników, a gdy kolejna rata nie zostanie uregulowana, wtedy zostanie wszczęte postępowanie komornicze, a to już jest poważny problem.

  Tracąc płynność finansową podczas spłaty kredytu koniecznie należy zgłosić się do swojego banku, aby ustalić najbardziej dogodny sposób spłaty. W takiej sytuacji bank może zaproponować rozłożenie spłaty na mniejsze raty. Niektóre banki proponują krótkie wakacje kredytowe, a gdy sytuacja jest dość poważna zaproponowany może zostać kredyt konsolidacyjny. Niezależnie od tego z jakimi problemami finansowymi ma się do czynienia, to zawsze można znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Warto zatem odpowiednio wcześnie sprawdzić, jak dany bank postępuje w takich sytuacjach, zapoznając się z opiniami klientów, które bez problemu znajdzie się w internecie.

  Kredyt sezonowy w Banku Zachodnim WBK

  Restrukturyzacja kredytu – co to takiego?

  Leave a comment