Nadal trwają prace nad wprowadzeniem na polski rynek kredytowy nowego produktu, jakim będzie odwrócony kredyt hipoteczny. Oferta kierowana będzie głównie do emerytów, którzy będą chcieli poprawić swój standard życia poprzez zaciągnięcie kredytu.
Prace nad odwróconym kredytem hipotecznym nadal trwają. Kredyt ten jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku kredytowego, a raczej szansą stworzenia bezpiecznego kredytowania, które ma zastąpić obecne tego typu kredyty oferowane przez większość parabanków lub instytucje finansowe, które nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Ma się to zmienić, ponieważ niejednokrotnie dochodzi do nadużyć w tym zakresie, dlatego też banki muszą wprowadzić tego typu usługę, która będzie bezpieczna dla klientów. Odwrócony kredyt hipoteczny będzie udzielany tym emerytom, którzy posiadają na własność nieruchomość w postaci mieszkania lub domu. Wysokość kredytu, jaki będzie mógł przyznać bank, będzie odpowiadać rynkowej wartości nieruchomości, która od razu stanie się zabezpieczeniem kredytu. Wycenę nieruchomości będzie przeprowadzać rzeczoznawca majątkowy, ale jeszcze nie wiadomo, kto będzie ponosić koszt przeprowadzenia takiej wyceny, najprawdopodobniej będzie to kwestia do negocjacji pomiędzy klientem, a bankiem. W założeniu osoba biorąca kredyt nadal będzie właścicielem nieruchomości, co będzie obowiązywało aż do jej śmierci. Oczywiście kredytobiorca będzie także mieć prawo mieszkania w swoim domu lub mieszkaniu, do czasu swojej śmierci. Po śmierci najbliższa rodzina będzie miała prawo wykupić mieszkanie lub dom, aby ponownie stać się jej właścicielami. Jeśli dojdzie do przedwczesnej śmierci kredytobiorcy, jego rodzina będzie miała rok na spłatę kredytu, a po tym czasie będzie mogła ubiegać się o dokonanie wykupu nieruchomości. Jeśli tego nie uczyni, wtedy prawo własności nieruchomości przejdzie na bank.
Czy odwrócony kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem? Na razie trudno to ocenić, gdyż nadal trwają prace nad zasadami funkcjonowania tego produktu. Zdecydowanie można go uznać za formę renty dożywotniej, czyli zobowiązania, które podpisują w formie aktu notarialnego dwie strony, w tym przypadku emeryt i bank. Z pewnością będzie to dobra alternatywa dla instytucji parabankowych, nad którymi nie ma nadzoru finansowego. Dla wielu osób będzie to też rozwiązanie pozwalające zyskać dodatkowe środki na życie, ale może to także okazać się pułapką finansową dla rodziny, która będzie musiała później spłacać zadłużoną hipotekę.
Leave a comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.