March 8th, 2021
  frank szwajcarski

  Mieszkanie na kredyt, a co wtedy gdy chce się je zmienić lub sprzedać?

  Parę lat temu na rynku usług finansowych przezywaliśmy prawdziwy bum na kredyty zaciągane w obcej walucie. Przede wszystkim był to frank szwajcarski, który wtedy był najbardziej stabilną walutą w Europie. Dzisiaj podrożał on aż o 50%, co przekłada się także na koszt kredytu, który przecież trzeba cały czas spłacać. Nie jest on już przyjemnym zobowiązaniem finansowym, a to dlatego że po porównaniu dzisiejszej sytuacji do tej sprzed lat, doszło do tego, że można oddać banku nawet o 1/3 wartości mieszkania więcej.

  Wszyscy ci, którzy przeliczyli się na kredycie we franku mogą próbować go przewalutować, ale niestety banki nie są do tego tak bardzo skłonne. Dodatkowo, jeśli będzie się chciało zmienić mieszkanie albo po prostu je sprzedać, aby kupić inne, to zaciągnięty kredyt może być w tym sporym utrudnieniem. Jednak nie ma co się poddawać, ponieważ można próbować w banku przeprowadzić cesję kredytu, która polegałaby na sprzedaniu mieszkania wraz z kredytem. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ wielce prawdopodobne jest, że chętnych na zakup mieszkania z obciążoną hipoteką nie będzie tak wiele. Dodatkowo wiele banków tego typu rozwiązanie odrzuca, jedynie PKO Bank Polski chce być bankiem otwartym na potrzeby klientów i stwarza możliwość pójścia na taką ugodę. W przypadku, gdy jednak nie znajdzie się kupca, który kupiłby mieszkanie wraz z jego obciążeniem, można próbować w banku zmienić zabezpieczenie kredytu. Polegałoby to na przeniesienie kredytu na własność rodziców (dom/mieszkanie), które nie jest w żaden sposób obciążone, a co najważniejsze ma wartość wyższą niż kwota na jaką został zaciągnięty. Bank może się zgodzić na takie rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że klient zobowiąże się do kupna nowego mieszkania, na które zostanie z powrotem przeniesiony kredyt. W przypadku osób, które dysponują dużą ilością środków lub mają możliwość zapożyczenia się u rodziny i znajomych, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Otóż można kupić nowe mieszkanie, na które zostanie przeniesiony kredyt. Stare mieszkanie oczywiście pozostaje do sprzedania, a pieniądze, jakie się za nie dostanie, będą środkami na spłatę pożyczonych funduszy. We wszystkich tych rozwiązaniach niestety trzeba liczyć na dobrą wolę banków, które udzielają kredytów na hipotekę. Szukając rozwiązania w przypadku zmiany mieszkania, które jest obciążone kredytem, w pierwszej kolejności należy udać się do banku, gdzie jest zaciągnięty kredyt. Bez rozmowy z doradcą tego banku niestety snucie planów rozwiązujących daną sytuację może zwyczajnie nie mieć sensu, gdyż później się okaże, że bank na takie rozwiązanie się nie zgodzi. Ma do tego prawo, dlatego też lepiej swoją sytuację omówić z doradcą i wspólnie wypracować dobry dla wszystkich kompromis.

  Decyzja kupna mieszkania na kredyt musi być zawsze przemyślana, choć nie da się wykluczyć różnych zdarzeń losowych, które spowodują że dane mieszkanie będzie trzeba zmienić na inne, pomimo tego że jest obciążone kredytem. Dlatego wybierając kredyt warto i takie sytuacje brać pod uwagę, aby nie okazało się, że zobowiązanie finansowe względem banku determinuje wiele poważnych życiowych decyzji. Każdy kto w chwili obecnej szuka dobrego kredytu musi wiedzieć, że np. Deutsche Bank, ING Bank Śląski i Kredyt Bank w ogóle nie zgadzają się na przeniesienie kredytu na inną nieruchomość. Operacja ta generalnie jest możliwa w bankach, ale zawsze wynika z jego dobrej woli względem klienta.

  Zdolność kredytowa ważna rzecz

  Kredyt pod lokatę – czy to się w ogóle opłaca?

  Leave a comment