July 3rd, 2022
  mdm

  Mieszkanie dla Młodych – kredyt z profitami

  Stan demograficzny Polski zaczyna być alarmujący, dlatego też politycy postanowili stworzyć pewne ułatwienie. Oczywiście kierowane jest ono do młodych ludzi, którzy nie mają wystarczających środków na zakup mieszkania.

  Założeniem programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, jest udzielenie wsparcia w spłacie kredytu osobom młodym, chcącym nabyć mieszkanie. Szczególnie uprzywilejowane mają być małżeństwa posiadające trójkę i więcej dzieci, które mogą dostać pomoc w formie jednorazowej dopłaty do kredytu, wynoszącej nawet 20%. Jest to najwyższa z przewidzianych w programie kwot, jakie może zaoferować państwo. Z programu mogą skorzystać również młode małżeństwa lub też single. Osoby te dostaną jednorazową dopłatę do kredytu w wysokości 10%. Jeśli małżeństwo będzie posiadało dzieci, wtedy otrzyma kolejne 5%, a gdy w przeciągu 5 lat od podpisania umowy kredytowej pojawi się trzecie lub kolejne dziecko, wtedy można uzyskać kolejne 5% jednorazowej dopłaty. Niestety największym mankamentem tego programu jest to, że zostaną do niego zakwalifikowane tylko całkowicie nowe mieszkania. Niestety nie każdy jest w stanie pozwolić sobie nieruchomości na rynku pierwotnym, nawet biorąc pod uwagę najwyższą z dopłat. Oprócz tego dopłata do kredytu będzie udzielona tylko wtedy, gdy mieszkanie na które miałaby ona zostać przyznana, będzie pierwszym mieszkaniem. Tak więc wszyscy mieszkający samodzielnie i wynajmujący mieszkanie, nie mają na co liczyć. Niepokojące jest także i to, że rząd nie będzie udzielał dopłat, jeśli będzie się chciało budować dom. W efekcie z programu będą mogli skorzystać tylko nieliczni, których sytuacja finansowa nie należy do złych, skoro mogą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Postanowienie to dodatkowo dyskryminuje osoby z mniejszych miejscowości, gdzie mieszkań nie buduje się tak dużo. Program ten z założenia miał pomagać młodym, ale okazuje się, że rząd chce świadczyć tą pomoc kosztem innych obywateli, ponieważ finansowanie programu będzie pochodziło z likwidacji ulgi na materiały budowlane, która była udzielana osobom remontującym mieszkania lub domy. Mieszkanie dla Młodych to program, w którym uzyska się dopłatę tylko do 50 metrów kwadratowych, a przy tym nie można kupić mieszkania mającego więcej niż 75 metrów kwadratowych. Po zakończeniu spłaty kredytu nie ma możliwości sprzedania mieszkania przez przynajmniej 5 lat. Do upływu tego czasu, mieszkania także nie można wynajmować.

  Jak widać zamysł programu być może był dobry, ale w efekcie będzie on dostępny tylko dla nielicznych. Z powszechnej pomocy będzie to pomoc dla wybranych, a funkcjonują również opinie, że jest to program stworzony specjalnie, aby był korzystny dla deweloperów. Także likwidacja ulg remontowych budzi wielkie niezadowolenie, ponieważ one służyły większości obywatelom, a zostały utracone na rzecz programu, który pomoże tylko tym, którzy mieszkają w mieście i stać ich na mieszkania z rynku pierwotnego.

  Zła historia kredytowa i co dalej?

  Kredyt hipoteczny coraz trudniejszy do dostania

  Leave a comment