January 17th, 2022
  mieszkanie na kredyt

  Kupując mieszkanie na kredyt, trzeba wziąć pod uwagę czas przyznania kredytu

  Czasy szybkiego, niemal od ręki, przyznawania kredytów, to dzisiaj już przeszłość. Jeśli chcecie Państwo w miarę szybko zdobyć środki na swoją inwestycję, to musicie mieć na uwadze fakt, że na rozpatrzenie wniosku kredytowego banki potrzebują coraz więcej czasu. Obecnie wydanie decyzji kredytowej przez bank, trwać może nawet 38 dni, dlatego warto także i ten termin wziąć pod uwagę planując np. zakup mieszkania.

  Czas na wydanie decyzji kredytowej znacząco się wydłużył. W stosunku do zeszłego roku jest on dłuższy o całe siedem dni, a więc jest to istotna zmiana. W związku z tym, wybierając ofertę kredytową banku, warto także zacząć zwracać uwagę na czas, w jakim może zostać wydana decyzja kredytowa. Banki bardzo często potrafią obiecywać, że decyzję klient pozna nawet w przeciągu tygodnia od złożenia wniosku o kredyt, ale jak pokazuje praktyka, kończy się to zazwyczaj na obietnicy. Niestety banki nie przestrzegają tych terminów, ponieważ ze złamania ich nie wynikają dla nich żadne istotne konsekwencje. Jedynie mogą stracić klienta, który skorzysta z konkurencyjnej oferty, wybierając ją, jeśli jest nawet o kilkadziesiąt złotych droższa, a za to informacja z decyzją kredytową dotrze do niego wystarczająco szybko. Dodatkowym utrudnieniem w wydaniu szybkiej decyzji jest to, że banki bardzo często wzywają swoich klientów do dostarczenia dodatkowych dokumentów, potwierdzających ich wypłacalność i inne kwestie, które bank rozpatruje. W takiej sytuacji cały proces decyzyjny nieznacznie się wydłuża, ale w ogólnym przełożeniu może to być nawet okres kilku dni. Na wydłużenie go wpływa również i to, że banki wysyłają swoich rzeczoznawców na budowy lub na oględziny mieszkania. Jest to konieczne, aby bank pozyskał rzetelną wiedzę o tym na jaką inwestycję udziela środków oraz jakie ma szanse odzyskania środków w przypadku jej niepowodzenia. Inna kwestią jest również czas potrzebny na udostępnienie środków pieniężnych, o które wnioskuje klient. Teoretycznie banki przeznaczają na to około 3 dni, ale w praktyce bywa  różnie. Wiele z nich czas ten liczy dopiero od momentu, gdy klient złoży pełen komplet dokumentów, w którym będzie również poświadczona notarialnie umowa nabycia mieszkania lub domu. Także kupując nieruchomość na rynku pierwotnym nie ma co liczyć na to, że wypłata kredytowych środków nastąpi od ręki. Zazwyczaj bank tutaj będzie realizował terminy wypłat pieniędzy, jakie narzuci mu deweloper, a nie klient. W związku z tym, uśredniając czas oczekiwania na wypłatę przyznanego kredytu, trzeba wiedzieć, że będzie można na pieniądze czekać nawet to 9 dni od podpisania umowy kredytowej.

  Niestety obecny czas wydania decyzji kredytowej może sięgać nawet 38 dni, a od dnia podpisania umowy kredytowej musi upłynąć przynajmniej 7-9 dni, aby pieniądze z kredytu trafiły na konto klienta. Oczywiście podane terminy nie są regułą i wiele zależy od samych banków. Tutaj istotne jest także to, jak duża ilość wniosków kredytowych została do banku złożona i jakie są możliwości kadrowe danej placówki. Póki co, należy liczyć się z tym, że otrzymanie decyzji kredytowej jest rozłożone w czasie i ten czas należy uwzględnić w sowich planach inwestycyjnych.

  Szkołę czas zacząć, a wraz z nią spłatę kredytu na wyprawkę

  Taniej być nie może, czyli promocja na kredyt w Deutsche Banku

  Leave a comment