June 12th, 2021
  pięc złotych

  Kredytowe prognozy na 2013 rok

  Analitycy finansowi niestety coraz częściej potwierdzają, że rok 2013 może nie być już tak dobry dla klientów kredytowych. Przede wszystkim nie ma co liczyć na programy rządowe, wpierające kredytobiorców w spłacie zobowiązania, jak również nie ma dużych nadziei na obniżkę marż. Co jeszcze może wpłynąć na sytuację kredytową Polaków w 2013 roku?

  Obniżenie cen mieszkań oraz niższa stawka WIBOR, to niestety małe pocieszenie, jeśli pojawia się coraz więcej utrudnień w otrzymaniu kredytu hipotecznego. Niestety większość analityków zgodnie przewiduje, że w tym roku istotnie spadnie ilość przyznawanych kredytów hipotecznych. Duży wpływ na taką sytuację będzie miało pogarszanie się sytuacji ekonomicznej w kraju. W tym roku Polacy mogą odczuć kryzys na własnej skórze, co przełoży się na ich zachowawcze działanie w sektorze finansowym. Niestety ostatnie doniesienia z rynku pracy także nie napawają optymizmem, tym bardziej że polska gospodarka naprawdę zwalnia. Przede wszystkim widać to w sektorze motoryzacyjnym, gdzie fabryka samochodów w Tychach zapowiedziała ogromne zwolnienia. Podobnie jest w branży bankowej i finansowej, gdzie również szykują się spore redukcje etatów. Nie jest lżej wśród firm budowlanych, które przeżywają teraz chyba największy kryzys. W związku z taką sytuacją mało kto może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu, gdy być może jego posada jest zagrożona. W nabyciu nowego mieszkania także przestało pomagać państwo, które dotąd prowadziło program „Rodzina na swoim”. Z jego pomocy skorzystało około 160 tysięcy Polaków, ale niestety dobre czasy się skończyły. Dopiero w połowie roku wejdzie nowy program „Mieszkanie dla Młodych”, ale warunki tego programu nie będą już tak korzystne. Najliczniejsze rodziny będą mogły uzyskać maksymalnie dofinansowanie, wynoszące 20% wartości nieruchomości. Bezdzietni tylko 10%. Najlepszą poradą dla osób, które chciałyby odnaleźć się w tej nowej sytuacji na rynku kredytów jest to, że powinny gromadzić kapitał, aby uzbierać jak najwyższy wkład władny. Tylko wtedy można wynegocjować w banku dobre warunki kredytowania oraz wysokość comiesięcznej raty nie będzie aż tak wielka. Posiadając już 10% inwestycji w kapitale własnym można dostać naprawdę dobrą ofertę kredytu, dlatego też w trudnych czasach kryzysu najlepsze jest oszczędzanie.

  Klienci banków w 2013 roku nie mają co liczyć na poprawę sytuacji z kredytami hipotecznymi. Niestety nadal ich przyznanie będzie zależało od wygórowanych oczekiwań banku wobec zdolności kredytowej klienta. Jedyną radą jest oszczędzanie, ponieważ im większy kapitał własny, tym łatwiej otrzymać kredyt na dobrych warunkach.

  Jak kredyt na Święta to tylko karta kredytowa

  Zaciskanie pasa okazało się być problemem dla rynku kredytowego

  Leave a comment