September 15th, 2019
  bezpieczne oszczędzanie

  Kredyt lombardowy się opłaca?

  Ta forma zadłużenia jest zazwyczaj ustalana w sposób indywidualny z konkretnym klientem, ponieważ wysokość udzielonego kredytu oraz jego warunki spłaty zależą od tego, co stanowi zastaw. Charakterystyczną cechą takiej pożyczki jest to, że jest ona udzielana przez bank na krótki okres czasu. Spłata musi nastąpić stosunkowo szybko, co jest warunkiem uzyskania takiego kredytu lombardowego. Zaciągnąć to zobowiązanie finansowe można tylko dając coś pod zastaw. Najczęściej bank przyjmuje papiery wartościowe, biżuterię, metale szlachetne lub łatwo zbywalne nieruchomości. Na okres kredytowania bank staje się właścicielem zastawionych dóbr. Udziela on wtedy kredytu, który zazwyczaj wynosi od 50 do 70% ich wartości rynkowej. Zdarza się, że bank może udzielić większego kredytu, ale to trzeba wykazać przychód umożliwiający jego szybką spłatę.

  Banki komercyjne bardzo rzadko wystawiają oferte kredytu lombardowego na komercyjny użytek. Najczęściej jest to kredyt, którego warunki omawia się z doradcą banku oraz dostaje się go na indywidualnych warunkach. Oprócz tego, odbiorcą takiego kredytu są raczej firmy. Same banki także mogą skorzystać z takiego rozwiązania. Dla utrzymania płynności finansowej jest on udzielany przez NBP bankom komercyjnym, które zastawiają papiery wartościowe.

  W przypadku zwykłego obywatela, kredyt lombardowy nie jest opłacalny. Przed jego zaciągnięciem trzeba bardzo dokładnie się zastanowić nad tym, czy naprawdę chce się go wziąć. Oczywiście w przypadku natychmiastowego uzyskania pożyczki, bywa to jedno z ostatnich rozwiązań, na które można liczyć.

  Kredyt samochodowy – warto brać?

  Kredyt na kredyt czyli konsolidacja

  Leave a comment