August 18th, 2022
  domek

  Jeśli bank ci tego nie powie, to nie bierz kredytu

  Codziennie wiele osób przegląda oferty kredytów. Jeśli się trafi na naprawdę dobry kredyt, wtedy koniecznie należy spotkać się z konsultantem banku, który jest zobowiązany do przekazania wszystkich ważnych informacji związanych z zasadami udzielenia kredytu oraz jego spłaty. Jeśli bank będzie nie jasno udział informacji lub niechętnie odpowiadał na pytania, czy też nie chciał wyliczyć całkowitego kosztu kredytu, wtedy nie warto korzystać z jego usług.

  Dzięki zmianie przepisów banki mają obowiązek bardzo dokładnie informować klientów o zasadach na jakich udzielają kredyty. Same procedury to nie wszystko, ponieważ przed podpisaniem umowy klient musi wiedzieć na co się decyduje i jak to wpłynie na jego fundusze. Zgodnie z tymi zmianami bank musi dokładnie informować klientów o kosztach kredytów. Zazwyczaj jest to informacja, która odnosi do najczęściej wybieranej kwoty kredytu i na jej podstawie jest wyliczony koszt całkowity tego zobowiązania finansowego. Nie oznacza to jednak tego, że jeśli chcemy wziąć kredyt o innej wartości, to już nie poznamy jego ceny. Wręcz przeciwnie, ponieważ bank czy doradca finansowy z danego banku, powinien przeliczyć nam koszty kredytu względem wysokości kwoty, którą chcemy pożyczyć. Jeśli nie będzie tego chciał zrobić, to jest to znak, że nie warto się dalej taką ofertą interesować, ponieważ dla klienta najważniejszą informacją jest właśnie ta, mówiąca o tym, ile będziemy płacić miesięcznie za kredyt. Oprócz tego banki muszą dokładnie przedstawić wszystkie zasady na jakich kredyt jest udzielany i nie dotyczy to tylko tego co trzeba zrobić, aby kredyt dostać, ale również jak będzie wyglądała jego spłata, a także jakie procedury bank uruchomi, gdy pojawią się problemy ze spłatą kredytu. Bank również powinien bardzo dokładnie przedstawić wszystkie informacje, mówiące o tym na jakich zasadach można odstąpić od kredytu i jak będzie wyglądało końcowe rozliczenie dla zwracanej kwoty pieniędzy. Zmiany w przepisach obowiązują względem wszystkich banków, jak również zmuszają je do wydawania biuletynów czy ofert kredytowych na piśmie, w sposób  ustandaryzowany. Dzięki temu  klient ma mieć możliwość porównania różnych ofert kredytowych i podstawę do tego, aby wybrać dla siebie tę najbardziej atrakcyjną. Nic jednak nie ma za darmo, skoro klient ma możliwość dokładnego zapoznania się z ofertą kredytową, to też powinien podjąć świadomą decyzję o wzięciu kredytu. Jeśli jednak się rozmyśli, to obowiązują go przepisy, które zobowiązują go do zapłacenia za czas podczas którego mógł korzystać z przyznanych mu w kredycie środków.

  Zmiana przepisów z pewnością wyjdzie na dobre, ponieważ klienci będą lepiej poinformowani oraz będą mogli dokonywać bardziej przemyślanych wyborów. Oczywiście wyjście w stronę klienta i ujednolicenie ofert banków wymaga także wprowadzenia przepisów, w efekcie których trzeba ponieść konsekwencje złego wyboru kredytu, gdy chce się go zwrócić. Póki co, dobrze, że oferty kredytowe są ujednolicone, a więc o wiele łatwiej będzie je teraz porównać i wybrać dla siebie najlepsze.

  Kredyt na kartę – Raiffeisen Polbank

  Remonty wyjdą najtaniej z Mini Ratką w Banku Polskim

  Leave a comment