June 27th, 2019
  kryzys

  Era łatwego dostania kredytu już wygasła?

  Z prowadzonych statystyk przez specjalistów od finansów wynika, że czasy łatwego zaciągania kredytów mamy już za sobą. Odtąd cała procedura uzyskania wsparcia finansowego od banku, może znacznie się wydłużyć, a powodów tego stanu jest kilka.

  Przede wszystkim największym problemem jest kryzys, który dopada nie tylko przedsiębiorców, ale także i banki, których inwestycje nie przynoszą już tak spektakularnych dochodów. Oprócz tego są one coraz bardziej ostrożne podczas przyznawania zgody na udzielenie kredytu. Osoby, które mają zamiar w najbliższym czasie się o niego ubiegać, muszą mieć świadomość, że czas otrzymania decyzji bardzo się wydłużył. Jeszcze niespełna kilka lat temu czekało się na nią maksymalnie tydzień, choć przeważnie wydawana była w przeciągu kilku dni, tak dzisiaj trzeba czekać nawet od 6 do 8 tygodni. Wynika to stąd, że banki bardzo skrupulatnie sprawdzają swoich klientów oraz nieruchomości, w które mają zamiar zainwestować. Przede wszystkim bardzo szczegółowej analizie podlega sytuacja materialna i zawodowa Klienta. Dzisiaj tak naprawdę banki sprawdzają wszystko, ponieważ chcą mieć pewność, że udzielają kredytu osobie, która go spłaci w wyznaczonym do tego terminie. Oprócz tego weryfikowana jest także inwestycja, na którą miałyby być przeznaczone pieniądze. W przypadku nieruchomości bank sprawdza stan prawny hipoteki, czy nie jest ona zabezpieczeniem dla jakiejś innej transakcji bankowej oraz czy przypadkiem jej stan własnościowy jest klarowny. Kolejnym utrudnieniem dla osób starających się o kredyt jest fakt, że marze narzucane przez bank nie tanieją, a wręcz przeciwnie. Banki stale podnoszą ich wysokość. Jeszcze do niedawna możliwe było znalezienie na rynku finansowym kredytu, który opatrzony był marżą wysokości około 1%. W chwili obecnej jest to już stan nierealny, gdyż naliczane marże przeważnie plasują się na poziomie 1,6%.

  Niestety nic nie zapowiada na to, aby obecna sytuacja uległa zmianie. Sytuacja na światowych rynkach jest niepewna, dlatego też banki muszą bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich inwestycji. Obecne załamanie na rynku usług turystycznych również odciśnie swoje piętno na ofertach banków, co również może nie mieć najlepszego wpływu na obniżenie kosztów kredytów. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja jest tylko przejściowa i będzie się wszystko zmieniać na lepsze.

  Kredyt na start, czyli dla wybranych grup zawodowych

  Wakacje mogą być dobrym czasem, aby odpocząć od kredytu. Czy to w ogóle możliwe?

  Leave a comment