November 27th, 2020
  narodowy fundusz

  Ekologiczne podejście się opłaca

  Środowisko naturalne jest obecnie przedmiotem wzmożonej ochrony, a to dlatego, aby nasze otoczenie zbyt szybko nie stało się całkowicie zdegradowane. W tym celu także i banki zaczęły oferować bardzo atrakcyjne oferty, dzięki którym można pozyskać korzystny kredyt na ekologiczne mieszkanie lub dom.

  Zgodnie z przyjętymi przepisami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posiada do zagospodarowania kwotę 300 mln zł. Są to pieniądze skierowane na realizację programu dopłat do kredytów, których celem jest zakup energooszczędnego domu lub mieszkania. Zgodnie z przeprowadzonymi wyliczeniami NFOŚiGW, przeznaczone pieniądze wystarczą na budowę i zakup około 12 tysięcy domów i mieszkań. Oczywiście mieszkania mogą zostać zakupione od dewelopera lub od spółdzielni mieszkaniowych. Aby otrzymać taki kredyt z dofinansowaniem, nieruchomość musi spełniać pewne normy. Przede wszystkim, aby dany dom lub mieszkanie zostało zakwalifikowane do udziału w projekcie dofinansowania, roczne zużycie energii do ogrzewania i wentylacji nie może przekroczyć 40 KWh/mkw/rok bezpośrednio dla budynków energooszczędnych. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja względem budynków pasywnych, które muszą zużywać nie więcej niż 15 KW/mkw/rok. Jeśli budynek nie będzie przekraczał tej wartości, wtedy możliwe jest skorzystanie z przewidzianego dofinansowania. Oczywiście pieniądze z dofinansowania trafią na konto kredytobiorcy wtedy, gdy realizacja budowy domu czy też dostosowania mieszkania do wymogów energooszczędnych, zostanie potwierdzone przez odpowiednich ekspertów w tym zakresie. W ramach tego dofinansowania będzie można dostać nawet 50 tys. zł w przypadku budynku pasywnego oraz 30 tys. jeśli będzie to dom energooszczędny. Jeśli o dotacje będą starać się właściciele mieszkań, to mogą otrzymać 16 lub 11 tys. zł.

  Program ten, to bardzo dobra zachęta do budowania energooszczędnego domu już teraz. Zgodnie z przepisami, które mają wejść w życie od 2020 roku, od tego czasu każdy budynek będzie już musiał spełniać specjalne wymogi energooszczędności. Dzięki tym dotacjom powinna nasza świadomość ekologiczna wzrastać, jak również powinniśmy mieć na uwadze dbanie o nasze najbliższe otoczenie.

  Zmiany w kredytach hipotecznych w 2013 roku

  Kredyt przez internet

  Leave a comment