September 19th, 2020
  pieniądze 2

  Coraz trudniej o kredyt – IDK znowu się obniżył

  O nadchodzącym kryzysie, chyba już każdy z Polaków słyszał wiele razy. Ci którzy go nie zauważają na co dzień są w dobrej sytuacji, ale najprościej dostrzec pogarszanie się sytuacji można po dostępności kredytów. Do oceny tego, czy łatwo jest dostać obecnie kredyt, służy Indeks Dostępności Kredytowej.

  Indekst ten jest obliczany praktycznie co miesiąc, dzięki czemu można mieć bardzo dobre wyobrażenie o kondycji gospodarczej kraju i społeczeństwa. Na chwilę obecną, dostępność kredytów spada i to już od trzech miesięcy. IDK wyliczany jest na podstawie trzech, ale za to bardzo istotnych parametrów finansowych. Należy do nich: średnia marża, wysokość maksymalnego możliwego do uzyskania LtV, jak również zdolność kredytowa. Z ostatnich wyliczeń wynika, że niestety kredyt staje się coraz mniej dostępny dla przeciętnego obywatela. Tego typu zjawisko jest wynikiem przede wszystkim bardziej zachowawczego podejścia banków do klientów, ze względu na coraz trudniejsze warunki panujące na rynku. Tutaj znaczenie ma chociażby wzrost kosztów utrzymania i niestety brak wzrostu płac. W związku z tym banki zaczęły o wiele bardziej starannie wybierać klientów, którym może zaufać i udzielić kredytu. Tendencja ta niestety może się utrzymać znacznie dłużej, ponieważ banki kredyty przyznają tylko tym klientom, którzy posiadają stałą pracę i to jeszcze z zarobkami przewyższającymi średnią krajową, jak również posiadają odpowiedniej wysokości wkład własny. Na pozytywną decyzję banku mogą szczególnie liczyć rodziny, które zarabiają dwukrotność średniej krajowej, jaką ogłasza co miesiąc Główny Urząd Statystyczny. Comiesięczny poziom IDK bierze pod uwagę także zmianę wysokości zarobków Polaków, co niestety nie wpływa pozytywnie na podwyższenie się tego indeksu. Sytuację może nieco poprawić zbliżający się koniec roku, a to dlatego że banki chętniej będą udzielały kredytów, aby podnieść swoje notowania sprzedażowe. Może to zachwiać ogólny zarys sytuacji przeciętnego gospodarstwa domowego i nie odzwierciedlić jego prawdziwych możliwości finansowych i sytuacji w bankach.

  Póki co IDK nadal spada i ta tendencja spadkowa wyraźnie utrzymuje się od trzech miesięcy. Co jeszcze bardziej istotne, to IDK w porównaniu z tym samym okresem, ale rok do tyłu, wypada źle. Okazuje się, że dostać kredyt może coraz mniej osób, jak również warunki jego przyznania nie są już tak konkurencyjne jak kiedyś. Nic też nie zapowiada poprawy tej sytuacji, co z kolei znowu może wpłynąć hamująco na gospodarkę.

  Kredyt w czasach kryzysu

  Na co się trzeba przygotować, gdy posiada się dług w banku

  Leave a comment