September 19th, 2020
  zielone

  Co z kredytami preferencyjnymi?

  Czy czasy dofinansowań inwestycji zwykłych obywateli już minęły? Wszystko wskazuje na to, że pomału przemijają biorąc pod uwagę fakt, że kredyt preferencyjny jest dziedziną finansów nieco zaniedbywaną. Niedawno rząd zapowiedział, że niestety plan dofinansowań w programie „Rodzina na swoim” już się kończy, co oznacza, że tylko do końca bieżącego roku można z niego skorzystać. Także dofinansowania dla rolników były pod wielkim znakiem zapytania, ale rząd jednak zgodził się przesunąć środki finansowe do sektora gospodarki rolnej, ograniczając za to inne świadczenia.

  Tym sposobem rolnicy mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny, którego przeznaczeniem ma być rozwój i restrukturyzacja gospodarstw rolnych. Przede wszystkim dopłaty do zaciągniętych pożyczek będą przyznawane rolnikom, którzy chcą np. zakupić dodatkową ziemię, maszyny rolnicze, czy unowocześnić swoją produkcję. Rząd na ten cel przeznaczył aż 32,9 mln zł, które odpowiednią uchwałą zostały potwierdzone w sejmie.

  Jak widać idea kredytów preferencyjnych nie umiera i polega ona na tym, że osoba starająca się o kredyt dostaje go na uprzywilejowanych warunkach. Te dogodne warunki to dopłaty do spłaty rat kredytu, które może finansować rząd, skarb państwa albo pieniądze na ten cel mogą pochodzić z różnych programów strukturalnych. Jeśli takie dopłaty się pojawiają to warto z nich skorzystać, ale bardzo często trzeba najpierw sprostać wymaganiom, które stawia bank lub inna instytucja finansująca kredyt. Nie ma co ukrywać, że czasami jest bardzo trudno zakwalifikować się w grupie docelowej takiego dofinansowania, ale warto spróbować, ponieważ dopłaty do rat kredytu zazwyczaj są na wysokim poziomie i zawsze opłaca się płacić mniej. Oprócz tego oprocentowanie takich pożyczek jest bardzo niskie, co tym bardziej skłania do ich zaciągania. Nie ma się więc co dziwić, że zainteresowanie kredytami preferencyjnymi jest tak duże.

  Tani kredyt czy oszustwo?

  Kredyt studencki. Najpierw nauka, a później spłata

  Leave a comment